Перевірка на алкоголь. Як повинні вести себе співробітник поліції і водій?
Перевірка на алкоголь. Як повинні вести себе співробітник поліції і водій?

Перевірка на алкоголь. Як повинні вести себе співробітник поліції і водій?

Правильне дотримання процедури перевірки водія на стан алкогольного сп'яніння дозволяє виявити реальних порушників і убезпечити автовласників від здирників.

У свята досить часто водіїв зупиняють для перевірки на стан алкогольного сп'яніння. Для деяких інспекторів поліції — це сумлінне виконання своїх обов'язків, для інших — спосіб «заробити». Наприклад

Однак як поліцейські, так і водії повинні дотримувати певні правила проведення процедури перевірки. Якщо їх знає тверезий водій, то він може убезпечити себе від неприємних наслідків у вигляді позбавлення прав і великих штрафів.


Загальні рекомендації:

 • Якщо Ви не орієнтуєтеся в ситуації, сумніваєтеся в правильності Ваших дій – залучайте адвоката
 • Не відмовляйтеся від огляду, підписи в документах і в отриманні копій цих документів
 • Є зауваження? Пишіть все, що викликає сумніви, підозри чи заперечення
 • Не потрібно відразу «дути в трубочку» при першій вимозі — попросіть дотримуватися процедури.
 • Якщо патрульні поліції вимагають їхати в лікарню - вимагайте попередньо провести тест на місці
 • Вимагайте повідомити всі дані поліцейських, а також документи / сертифікат на прилад, яким Вас перевіряють
 • У разі виникнення сумнівів вимагайте відвезти вас в медустанову
 • У разі незгоди з результатами огляду вимагайте відвезти вас в медустанову

 • Підстави зупинення транспортного засобу:

  Почнемо з того, що сам факт зупинки поліцейським автомобіля повинен бути законним.

  Так, стаття 35 Закону України «Про національну поліції» пропределяет, що поліцейський може зупиняти транспортні засоби в разі:

  1) якщо водій порушив Правила дорожнього руху;
  2) якщо є очевидні ознаки, що свідчать про технічну несправність транспортного засобу;
  3) якщо є інформація, яка свідчить про причетність водія або пасажирів транспортного засобу до скоєння дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення, або якщо є інформація, яка свідчить про те, що транспортний засіб або вантаж можуть бути об'єктом або знаряддям вчинення ДТП, кримінального або адміністративного правопорушення;
  5) якщо необхідно здійснити опитування водія чи пасажирів про обставини вчинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення, свідками якого вони є або могли бути;
  6) якщо необхідно залучити водія транспортного засобу для надання допомоги іншим учасникам дорожнього руху або поліцейським або як свідка при оформленні протоколів про адміністративні правопорушення або матеріалів ДТП;
  7) якщо уповноважений орган державної влади прийняв рішення про обмеження або заборону руху;
  8) якщо спосіб закріплення вантажу на транспортному засобі створює небезпеку для інших учасників дорожнього руху;
  9) порушення порядку визначення і використання на транспортному засобі спеціальних світлових або звукових сигнальних пристроїв.

  При цьому, поліцейський зобов'язаний проінформувати водія про конкретну причину зупинки транспортного засобу з докладним описом вищевказаного підстави зупинення.

  info


  Основними документами, регулюючими дії співробітників поліції під час «перевірки на алкоголь», є Закон України «Про національну поліції», Правила дорожнього руху та Інструкція Міністерства внутрішніх справ та Міністерства охорони здоров'я від 09.11.2015 №1452/735   Підстави для перевірки

   У співробітника поліції може бути кілька приводів сумніватися у тверезості водія, а також знаходження водія в стані наркотичного або іншого сп'яніння та перебування під дією лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, зокрема:

  • різкий запах алкоголю з ротової порожнини;
  • порушена координація рухів;
  • порушена мова;
  • прояв тремтіння пальців рук;
  • зміна забарвлення покривів шкіри обличчя;
  • поведінка, що не відповідає обстановці.
  • наявність ознак алкогольного сп'яніння (крім різкого запаху алкоголю);
  • зіниці, які не реагують на світло;
  • уповільнена або надмірна активність;
  • почервоніння або неприродна блідість.

  З чого можна зробити висновок, що список приводів великий.

  Зазвичай починається «довірча» бесіда: «щось у вас очі червоні. Як-то ви впевнено ведете. Чи Пили ви що-небудь перед виїздом? Пили щось міцне вчора?» і т. п. Не варто покладатися на доброзичливий тон і пускатися в розповідь про особисте життя. Якщо у представника закону виникли підозри — хай перевіряє за правилами.


   Хто може проводити перевірку на алкоголь - тест на стан алкогольного сп'яніння?

   Патрульний поліцейський на місці зупинки транспортного засобу.

   У разі сумнівів співробітник поліції зобов'язаний провести тест на місці зупинки вашого транспортного засобу і не може Вас примусити йти в «наркодиспансер». Поліція зобов'язана мати з собою всі необхідні кошти для проведення цієї процедури. Винятком є тільки ДТП.

   При цьому, поліцейський зобов'язаний проінформувати водія про застосування спеціального технічного засобу та на вимогу водія надати сертифікат відповідності та свідоцтво про повірку вимірювальної техніки.

   До огляду можливо також залучити 2 свідків. При цьому свідками не можуть виступати поліцейський або особи, які не можуть бути неупередженими.

   Перед тестуванням поліцейський зобов'язаний почати складати протокол огляду. В протокол заносяться дані того, хто зупинив, ваші дані, дані свідків, і найголовніше час складання.

   • straightenЯкщо ж вам здалося, що поліцейський якось підтасував результати обстеження, у вас є рівно дві години, для того, щоб самостійно, у найближчому медичному закладі, який має спеціальне обладнання, пройти повторне тестування.

   Лікар закладу охорони здоров'я.

   Так, у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я.

   У сільській місцевості за відсутності лікаря – фельдшер, який пройшов спеціальну підготовку.

   Перелік установ, де може проводитися огляд, затверджується Міністерством охорони здоров'я України, Автономної Республіки Крим, а також начальниками структурних підрозділів в областях, Київської та Севастопольської міських адміністрацій. Також, огляд може проводитись і у спеціальних пересувних пунктах, що належать закладам охорони здоров'я і відповідають вимоги Міністерства охорони здоров'я.

   При проведенні огляду лікар повинен ознайомитися з документами водія. Якщо документів немає, в акті медичного огляду зазначаються дані про зовнішній вигляд водія і те, що дані про водія вказані з його слів.

    Підстави складання протоколу про адміністративне правопорушення

    Існують дві підстави поліцейським скласти Протокол про адміністративне правопорушення за ст. 130 Купап:

    1) порушення п. 2.5 Правил дорожнього руху, коли водій відмовився від проходження огляду. Зазначеним положенням встановлено, що водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

    2) порушення п. а 2.9 Правил дорожнього руху, коли було встановлено, що водій керував в стані сп'яніння. Пункт 2.9 правил а каже, що водієві забороняється: керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

     Участь захисника (адвокат ст. 130 Купап)

      У розгляді справи про адміністративне правопорушення можуть брати участь адвокат, інший фахівець у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи.

      Насамперед слід звернути увагу, що оскарження протоколу в суді вимагає певних знань і навичок, а також відповідної практики і не слід нехтувати допомогою адвоката.

      Адвокат має право знайомитися з матеріалами справи; заявляти клопотання; за дорученням особи, що запросив, від імені подавати скарги на рішення органу (посадової особи), який розглядає справу, а також мають інші права, передбачені законами України.

      Повноваження адвоката на участь у розгляді справи за ст. 130 Купап підтверджуються довіреністю на ведення справи, посвідченою нотаріусом або посадовою особою, якій відповідно до закону надано право посвідчувати довіреності, або ордером чи дорученням органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги, або договором про надання правової допомоги. До ордера обов'язково додається витяг з договору, у якому зазначаються повноваження адвоката або обмеження його прав на вчинення окремих дій як захисника.

 • straightenЗалишилися питання?
 •  
 • Контакти: +380 (50) 676-34-45, +380 (98) 028-08-51, +380 (93) 033-16-47, Пошта: info@agtl.com.ua agtl #agtl