Способи зворотнього зв'язку

Ви можете зв'язатися з нами через форму або ЗВ'ЯЗАТИСЯ ПРОСТО - внизу сторінки, клікнувши на іконку зручного для Вас способу. ⇓

compare_arrows0

Моніторинг податкових ризиків

Виберіть підкатегорію

Моніторинг податкових ризиків

Як відомо, будь-які спори простіше і дешевше попередити, ніж доводити згодом свою невинуватість, це в рівній мірі відноситься і до спорів у питаннях оподаткування. На відміну від ситуації, коли ми маємо справу з вже виникли суперечкою (тобто, як правило, з вже почалася перевіркою або судовим процесом), ситуація, коли конкретна операція або сама діяльність платника податків заздалегідь тестується на можливість виникнення такого спору, надає величезні можливості для оптимізації майбутніх ризиків. На цій стадії платник податків ще може без істотних обмежень виготовити і зібрати додаткові документи, виправити допущені в них помилки, змоделювати угоду без ризику або зовсім відмовитися від угоди, якщо ризики фінансових втрат по ній занадто великі.


Моніторинг податкових ризиків («податковий Due Diligence») – це особливий вид роботи податкових консультантів, що включає в себе три взаємопов'язаних елемента:

 • виявлення та оцінка існуючих податкових ризиків платника податку-клієнта;
 • рекомендації щодо мінімізації виявлених податкових ризиків;
 • оптимізація і мінімізація оподаткування платника податку-клієнта.

Моніторинг податкових ризиків («податковий Due Diligence») може проводитися як по окремих операціях, так і комплексно по всій компанії. Комплексний Due Diligence, як правило, є першим етапом підготовки до податкової оптимізації, при підготовці до можливої податкової перевірки, при купівлі-продажу бізнесу або його частини (угода M&A). Моніторинг ризиків в окремій угоді особливо важливий при плануванні потенційно ризикованою з точки зору оподаткування операції, в яку будуть залучені суттєві для компанії кошти.


Кому потрібно проводити моніторинг податкових ризиків?

Як правило, ця послуга особливо рекомендується платникам податків–організаціям (юридичним особам), однак, якщо фізична особа бере активну участь у господарських відносинах, особисто бере участь у великих угодах або є власником дорогих активів, йому також рекомендується проходити процедуру моніторингу податкових ризиків.


Коли потрібно проводити моніторинг податкових ризиків?

На нашу думку, моніторинг податкових ризиків в тому чи іншому вигляді повинен здійснюватися регулярно. Загальне правило такого, що чим більш активною і складною є діяльність платника податків, тим більше уваги слід приділяти податковим ризикам та їх оптимізації. Проте існують категорії платників податків і ситуацій, коли моніторинг податкових ризиків є, безумовно, необхідним.

Так, наприклад, комплексний податковий Due Diligence необхідний будь-якої великої компанії, де:

 • немає налагодженої системи контролю за податковими ризиками (системи «належної обачності» щодо контрагента, системи юридичної роботи з первинними документами та договорами, системи аналізу порогових значень для цілей застосування пільг або спрощених режимів оподаткування і так далі);
 • регулярно фіксуються податкові збитки або рентабельність суттєво відхиляється від загальноприйнятих в галузі, компанії;
 • використовуються податкові пільги, заявляються до відшкодування істотні суми;
 • очікується виїзна податкова перевірка;
 • а також будь-якої компанії, яка не проходила цю процедуру більш трьох років.

Що стосується моніторингу податкових ризиків окремих угод, то особливо актуальним такий моніторинг може бути, наприклад, перед покупкою великого активу (у тому числі іншого підприємства). Також ми вкрай рекомендуємо проводити податковий моніторинг угод, якщо вони володіють одним або кількома ознаками, з перерахованих нижче:

 • це велика угода для платника податків за абсолютним розміром або щодо наявних у компанії активів і коштів (вже на рівні 5-10% від вільних оборотних активів компанії ми б рекомендували вважати угоду великої для таких цілей);
 • це угода, що передбачає право на звільнення від податку або великий податковий кредит;
 • це нетипова угода, не характерна для звичайної діяльності цього платника податку;
 • це угода з особою взаємозалежною або з особою, що застосовують податкові пільги (застосовують спрощену систему оподаткування, резиденти особливих зон);
 • це угода зі складним предметом регулювання, наприклад, угода з цінними паперами або фінансовими інструментами, земельними ділянками, цесія або інша угода з майновими і немайновими правами;
 • правочин, вчинений виключно за допомогою мережі Інтернет;
 • це угода з іноземною компанією (з офшорної чи іншої юрисдикції) або правочин, підпорядкована іноземному праву;
 • це угода чи угоди, здійснені через посередника (або декількох посередників), з агентами, комісіонерами та іншими аналогічними особами.
Що отримує клієнт за підсумками проведення податкового Due Diligence?

За результатами проведення моніторингу податкових ризиків Клієнту надається звіт, в якому міститься опис податкового навантаження, оцінка виявлених податкових ризиків та ймовірності їх настання, рекомендації по їх скороченню. Податковий Due Diligence дозволяє зробити професійний висновок про якість системи контролю за податковими ризиками на підприємстві, виявити приховані податкові ризики в частині можливого притягнення підприємства до відповідальності за порушення податкового законодавства та зменшити ефективне оподаткування компанії. Клієнт отримує письмову оцінку ймовірності пред'явлення претензій до компанії податковими органами, письмовий аналіз податкових ризиків та опис варіантів по їх зниженню або усуненню, а також опис варіантів оптимізації оподаткування.

Конкретне завдання і обсяг майбутнього дослідження узгоджується з клієнтом завжди в письмовій формі (складанням технічного завдання), де ми намагаємося максимально докладно і повно закріпити цілі, умови, обсяг, терміни, етапи та вартість роботи. Ми завжди виходимо з саме Ваших потреб і завдань, Ваших питань і побажань, намагаючись завжди бути максимально корисними і прозорими для наших Клієнтів.

Наші висококваліфіковані фахівці можуть провести Due Diligence як самостійну процедуру, так і в рамках комплексу заходів щодо оптимізації податкового навантаження всієї компанії та системного зниження податкових ризиків. Ми маємо величезний досвід роботи з податковими органами, тому знаємо, на які слабкі місця вони в першу чергу звертають увагу, і ми допоможемо Вам уникнути претензій з їх боку.