правила застосування травматичної зброї і відповідальність
правила застосування травматичної зброї і відповідальність

правила застосування травматичної зброї і відповідальність

У нашому законодавстві існує величезний пробіл, пов'язаний з правилами застосування травматичної зброї. Фактично «правила» застосування та можливі юридичні наслідки регламентуються лише ст. 36 КК України.

«Віддалене наближені» норми містяться в Наказі «Про затвердження Правил застосування спеціальних засобів при охороні громадського порядку» http://www.npu.gov.ua/uk/publish/article/364265

Однак і тут згадка про «патронах і пристрої вітчизняного виробництва ...», вивчивши весь документ, правил їх застосування, виявити не вдалося, хоча по всім іншим засобах все розписано, але не з травматики!

Деякі вимоги, на базі яких можна зробити висновки та сформулювати правила, що знаходяться в стандарті МВС України СОУ 78-19-001: 2007, технічних умов, експлуатаційних документах до травматичної зброї і патронів до них. При цьому мінімальна дистанція безпечного використання для кожної конкретної моделі зброї і патрона може бути різна.

У теж час в п. 14. (Постанова КМ України від 18.01.2003, № 83 http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/83-2003-%D0%BFпристрої для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, застосовуються на відстані, передбачена в нормативних документах на пристрій, але не ближче 4 метрів, та у спосіб, що мінімізує можливе заподіяння шкоди здоров'ю правопорушників та інших громадян.


  А це означає, що автомобіль використовується у діяльності підприємства та витрати на його утримання повинні бути витратами підприємства, а не власника авто!

  Таким чином, узагальнивши дані з різних джерел, можна скласти невеликі загальні правила безпечного застосування травматичної зброї.

Куди ж можна і не можна стріляти з травматика, з якою дистанції !?


chat
 • !!!Правила носять неофіційний характер і не можуть бути керівництвом до дії, але доки законодавець не видав чогось більш докладного, будуть корисні для будь-якого власника травматичної зброї, в якості додаткової інформації.
 • Куди і як?

   Спосіб, який мінімізує можливе заподіяння шкоди здоров'ю. Можна сказати, що заборонено стріляти в будь-яку частину голови, шию, груди у жінок і область паху. Теоретично у всі інші частини тіла при самообороні стріляти «можна», у деяких документах зазначено як дозволені частини тіла - спина і сідниці. Однак слід зазначити, що стрілянина в задні частини тіла, це вже не самозахист (т. к. свідчить, що зловмисник тікає), а напад і ви вже не жертва, а злочинець і перевищуєте необхідну оборону.


   Яка відстань?

    Що б дотримати всі правила, мінімальну дистанцію необхідно вибирати виходячи з даних паспорта до зброї та патронів. Звичайно мінімальна дистанція, на якій дозволено оборонятися за допомогою травматика становить не ближче 4 метрів. Тому уважно вивчайте документацію до вашої зброї і патронів, можливо в них зазначено відстань більше 4 метрів.


     Необхідна оборона.

      Конституція України говорить, що


      «людина, її життя, здоров'я, честь і гідність, недоторканість та безпека вважаються в Україні найвищою соціальної цінністю» (ст. 3) закріплює право кожного захищати своє життя і здоров'я інших людей від протиправних посягань »(ч. 2 ст. 27).

      Кримінальний кодекс України встановлює поняття, сутність та ознаки необхідної оборони як обставини, що виключає злочинність діяння (ст. 36), закріплюючи конституційні права і крім кримінальної відповідальності у разі адекватної самозахисту громадянина від протиправних посягань.

      Якщо справа про самооборону з травматичною зброєю в руках дійде до судового розгляду, балістична експертиза визначить, з якої відстані Ви стріляли і куди цілилися, а суд на підставі наявних у справі даних буде оцінювати, наскільки реальною була загроза Вашій або близьких життю і здоров'ю. Тому потрібно навіть в стресовій ситуації по можливості не порушувати мінімально допустиму дистанцію для стрільби і не стріляти в «заборонені» частини тіла. Якщо в суді буде доведено, що у вас була можливість вистрілити з мінімально допустимої дистанції в «дозволену» частина тіла, або ви мали можливість не застосовувати зброю зовсім, а ви навпаки, навмисне стріляли з дуже близької відстані, наприклад в голову, то той, що обороняється з великою часткою ймовірності може потерпілого перетворитися у підсудного за перевищення меж необхідної оборони. Відповідальність за перевищення меж необхідної оборони досить сувора (За нанесення тілесних пошкоджень або за вбивство з необережності). Перевищенням меж необхідної оборони визнається умисне заподіяння нападаючому тяжкої шкоди, що явно не відповідає небезпечності посягання або обстановці захисту.

      Перевищення меж необхідної оборони тягне кримінальну відповідальність лише у випадках, спеціально передбачених у статтях 118 та 124 КК України. Мова йде саме про перевищення заходів і про умисних насильницьких діях, а не про необхідної обороні.

      Необхідна оборона - це ваше невід'ємне право, ви реалізуєте на власний розсуд, а перевищення меж необхідної оборони - це явна невідповідність, невідповідність і неадекватність небезпечності посягання вашим відповідним захисним діям.

      Якщо ви правомірно застосували травматичну зброю з метою самооборони, то в ряді ситуацій, наприклад, коли ваша особистість може бути встановлена, необхідно самому повідомити про те, що трапилося в правоохоронні органи, пояснити обставини події, інакше злочинці можуть вас випередити і звернутися в поліцію із заявою, що це "ти перший почав". Якщо ви заподіяли істотної шкоди нападаючому, навіть правомірно, і його здоров'ю загрожує небезпека, то обов'язково потрібно надати першу медичну допомогу і викликати «швидку допомогу» і не зайвим буде звернутися до адвоката.


       Рекомендації.

        Враховуючи вищесказане, необхідно чітко розуміти, що застосування травматичної зброї для самооборони необхідно уникати до того моменту, коли виникли явні ознаки загрози для вашого життя і піти від конфлікту звичайними способами неможливо. Завжди потрібно шукати будь-які способи уникнути конфлікту, можна просто втекти, піти іншою дорогою», а не через темну посадку сподіваючись на свій травматичний пістолет і т.п. Ви не ковбой і не герой бойовика, ви звичайна людина з плоті і крові, забувати про це «небезпечно для життя». Якщо застосування спецзасобу уникнути не вдалося, необхідно усвідомлювати, що травматичні боєприпаси мають досить низьку ефективність і в стані стресу можна безрезультатно вистрілити за короткий період усі патрони.


        info
        Якщо ви не тренуєтеся регулярно, хоча б раз в тиждень, то шанс успішного застосування травматичної зброї прагне до нуля, а ймовірність випадково заподіяти собі або агресору тяжкі тілесні ушкодження зростає. Що б зуміти захиститися від нападу, необхідно тренуватися регулярно, щоб довести рухи до автоматизму, бажано з практичною стрільбою по мішенях. Без закріплених навичок поводження з вашим особистим зброєю, ви при нападі просто не встигнете витягти зброю з кобури, зняти його з запобіжника, пересмикнути затвор і прицільно вистрілити.


         "Похизуватись".

          Ні в якому разі не варто демонструвати свою зброю з метою залякування. Якщо власник травматика буде використовувати свою зброю не для цілей самооборони, а для нанесення шкоди людині або його залякування, то навіть правильно оформлені документи не врятують його від серйозних юридичних наслідків. Використання травматика при здійсненні дій, які можуть бути розцінені як хуліганство, навіть якщо ви жодного разу не вистрелили, є підставою для кваліфікації ваших дій за ч. 4 ст. 296 КК України і це дуже серйозно.


  chat
  • П. с. Власник травматика повинна повністю усвідомлювати, що крім цього йому право на зберігання, носіння травматичної зброї і необхідну оборони, у нього одночасно виникає і велика відповідальність, а він використовує спецзасіб.

  Залишилися питання?

  Звертайтеся до наших фахівців!

  оваров в супермаркеті або приклад оформлення офісу прокату автомобілів...


  • straightenЗалишилися питання?
  • Детальніше про послуги можна дізнатися тут: http://agtl.com.ua/uslugi.html
  • Контакти: +380 (50) 676-34-45, +380 (98) 028-08-51, +380 (93) 033-16-47, Пошта: info@agtl.com.ua agtl #agtl